enyoart

Patery szklane, dekoracyjne, ozdobne

Patery dekoracyjne, kojarzone dotychczas wyłącznie z przyjęciami lub proszonymi kolacjami, już dawno przestały być wyłącznie funkcjonalnym przyborem. Dzięki staraniom projektantów i dekoratorów wnętrz stały się eleganckim dodatkiem, obiektem, który z powodzeniem może zdobić pomieszczenie i dopieścić jego aranżację. Zarówno te stylizowane w tradycyjnym duchu, jak i nowoczesne, futurystyczne wręcz projekty, zaskakują przemyślanym i niebanalnym designem. Starannie wykończone, urocze patery ozdobne aż proszą, by położyć na nich rogaliki lub babeczkę. Idealne na ciasta i muffiny, mogą być z równym powodzeniem stosowane jako forma podania owoców i przekąsek. Podkreślą uroczysty charakter wydarzenia, zaś goście bez skrępowania sięgną po kolejną dokładkę.

Zupełnie odrębną kategorią stanowią patery na torty i duże ciasta. Oprócz atrakcyjnego wyglądu musi je również charakteryzować niezachwiana stabilność. W końcu to na nich podawane będą zachwycające, niezwykle pracochłonne wypieki – tu nie ma miejsca na błędy! Zdecydowanie najciekawsze patery dekoracyjne to te ochoczo sięgające do osiągnięć współczesnego designu, a których projektant wykazał się ogromną wyobraźnią i finezją. Wykonane ze stali, a stylizowane na przykład na spiętą wstęgę modele wyglądają jak niewielkie dzieło sztuki, zaś podane na nich poczęstunki prezentują się wykwintnie i intrygująco. Spore grono wiernych miłośników posiadają patery szklane, zaliczające się do klasyki gatunku. Rozmach, z jakim są one projektowane, przejawia się w oryginalnych, niekonwencjonalnych kształtach, które nie zakłócają jednak ich funkcjonalności.

Szkło doskonale łączy się z porcelaną, o czym można się przekonać korzystając z porcelanowej patery ze szklanym kloszem – oprócz niezwykłego uroku duet ten cechuje również wyjątkowa funkcjonalność, gdyż ciasto lub przekąski będą doskonale zabezpieczone przed wyschnięciem. Patery szklane i etażerki stanowią doskonały pomysł na prezent dla pani domu o wyszukanym guście. Doceni ona najwyższą jakość zastosowanego materiału, dokładność wykonania i wyjątkowy charakter zdobień. W błędzie są osoby uznające patery dekoracyjne za zbędny, sporadycznie wykorzystywany dodatek. Patery ozdobne stanowią wyjątkowe pole do popisu dla współczesnych projektantów. Eksperymentują oni z tworzywem i kształtami. Śmiało sięgają po trendy w stylu modernistycznym i mieszają je z klasyką. Tworzą dzieła, które równie dobrze można po prostu postawić na stole puste, by wyłącznie cieszyły oko. Niektóre urocze, inne surowe i minimalistyczne, stworzone zostały tak, by każdy mógł znaleźć model idealnie pasujący do wnętrza jego domu.