Listwy, belki, sztukaterie – sposoby na ładne wykończenie ścian i sufitów
Każdy kto chociaż raz zajmował się dekorowaniem wnętrz wie, że gładki biały sufit to nie jedyne słuszne rozwiązanie. Odpowiednio wykorzystany i udekorowany sufit może fantastycznie wydobyć cały charakter wnętrza. Oto kilka najpopularniejszych sposobów na udekorowanie sufitu i wykończenie ścian.
Styl retro
Marzy Ci się klimat wiejskiej chatki lub górskiej daczy? W takich wnętrzach przeważnie króluje drewno i naturalne dodatki. Do udekorowania sufitów najlepiej sprawdzą się drewniane belki – najpiękniejsze są te z litego drewna, ale również najcięższe. Innym rozwiązaniem są belki zrobione z desek lub konstrukcje imitujące drewno. Takie rozwiązania sprawdzają się szczególnie w wysokich pomieszczeniach gdzie drewno nadaje bardziej przytulnego charakteru.
Powiew nowoczesności
W nowoczesnych wnętrzach popularne obecnie są podwieszane sufity, dzięki którym można ukryć instalacje świetlne i oprawy. W większości wnętrz jednak zamontowane są listwy przysufitowe, które odcinają powierzchnie ścian od sufitu i pozwalają na eleganckie ich połączenie. Szczególnie przy ścianach pokrytych tapetą dobrze jest wyposażyć swoje wnętrze w listwy ukrywające ich zakończenie i zabezpieczające przed odpadnięciem. Takie segmenty przeważnie można dostać w neutralnych kolorach jak biel i pomalować według własnych preferencji. Zależnie od stylu wnętrza możesz wybrać bardziej lub mniej zdobione listwy. Innym rozwiązaniem jest pokrycie całego sufitu specjalnymi płytami lub kasetonami.
Klasyczna elegancja
Kiedyś bardzo popularne były gipsowe sztukaterie charakteryzujące się wyszukanym, ozdobnym wzornictwem. Rozety, gzymsy, kasetony znów wracają do łask. W wielu starszych kamienicach wciąż można spotkać oryginalne zachowane elementy ozdabiające ściany i sufit. Jeśli masz to szczęście i w Twoim mieszkaniu również zachowały się takie sztukaterie – możesz się tylko cieszyć i zadbać o to by ich wygląd pozostał w nienaruszonym stanie. Jeśli masz proste ściany i sufity a marzą Ci dekoracje stylizowane na historyczne elementy możesz rozejrzeć się za nowoczesnymi sztukateriami. Obecnie takie elementy wykonuje się jak dawniej z gipsu, ale również z drewna czy styropianu. Zakupione gzymsy możesz wpasować do klasycznego wystroju lub jako przeciwwaga do nowoczesnych wnętrz. Ciekawym rozwiązaniem jest też pomalowanie dodatków na kolorowo, uwypuklając ich obecność w pomieszczeniu.
Prostota i minimalizm
Nie jesteś przekonana do tego typu sufitowych ozdób? Nic nie stoi na przeszkodzie by pozostać przy klasyce – pomalowany na biało sufit sprawdza się w każdym wnętrzu, a brak listw przysufitowych nie jest żadną zbrodnią. Zadbaj jedynie by granica ściana – sufit prezentowała się estetycznie – jeśli kolor ścian i sufitu się różni, przejście pomiędzy kolorami powinno być idealnie wykonane (przy malowaniu nie zapominaj o zastosowaniu taśm malarskich). Eleganckim rozwiązaniem jest zastosowanie kilkucentymetrowego odcięcia.