czym-sa-emalie-i-do-czego-mozna-je-stosowac-2

Czym są emalie i do czego można je stosować?

Emalie tworzą całą grupę produktów, które są przeznaczone do dekoracyjnego lub ochronnego malowania różnych rodzajów powierzchni. Jednak każda emalia z nich może wyróżniać się innymi właściwościami, które określają, w jakim dokładnie celu możemy ją stosować.

Jaka jest różnica między emalią a farbą?

Na półkach w sklepach budowlanych znajdziemy przede wszystkim preparaty zwane emaliami akrylowymi, alkilowymi, ftalowymi bądź chlorokauczukowymi. Różnią się one od siebie zastosowanym spoiwem: w emaliach akrylowych jest nim żywica akrylowa, w preparatach alkilowych i ftalowych – żywica alkidowa, natomiast w produktach chlorokauczukowych – żywice chlorokauczukowe.

Czym zatem różnią się emalie od zwykłych farb? Skład emalii zawiera zazwyczaj więcej żywic, w związku z czym są one wykorzystywane do tworzenia warstw nawierzchniowych na rozmaitych podłożach. Po nałożeniu emalii uzyskujemy elastyczną, bardzo trwałą i dobrze kryjącą powłokę, która świetnie sprawdzi się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

czym-sa-emalie-i-do-czego-mozna-je-stosowac-3

Do jakich materiałów można stosować emalię?

Emalie cieszą się dużą popularnością głównie za sprawą swojego bardzo wszechstronnego zastosowania. Bez względu na to, czy potrzebna nam jest farba do betonu, powierzchni drewnianej, drewnopochodnej czy metalowej, z pewnością znajdziemy odpowiedni preparat. W ofercie sklepów nie brakuje również emalii przeznaczonych do malowania dachów, rynien, ścian, a nawet elementów z tworzyw sztucznych.

Warto zwrócić też uwagę na emalie uniwersalne, stanowiące odrębną grupę produktów, które możemy używać na wielu różnych podłożach. Za pomocą jednego produktu możemy pokryć przykładowo drewno, metal i PCV, co sprawia, że bardzo dobrze sprawdzają się one podczas odnawiania i odświeżania metalowych bądź drewnianych ogrodzeń, mebli ogrodowych, kwietników oraz zabawek.

czym-sa-emalie-i-do-czego-mozna-je-stosowac-1

Pozostałe zalety emalii

Oprócz możliwości różnorodnego wykorzystania i wysokiej trwałości, do zalet emalii zalicza się też doskonałą ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Wśród atutów tego typu preparatów należy wymienić także fakt, że emalie dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, co pozwala na dokładnie dopasowanie produktu do naszych potrzeb. Na korzyść emalii przemawia ponadto bardzo łatwa aplikacja – większość z nich możemy bowiem nakładać wyłącznie przy użyciu pędzla, wałka albo natrysku.

Wartym odnotowania produktem są też emalie żaroodporne. Zabezpieczają one pokryte powierzchnie przed działaniem bardzo wysokich temperatur, nawet do kilkuset stopniu Celsjusza, co znacznie zwiększa spektrum możliwości ich zastosowania.

Emalie renowacyjne

Osobną grupę produktów tworzą także emalie renowacyjne, które przeznaczone są do odnawiania powierzchni, takich jak drewno, metal, meble czy płytki ceramiczne. Wyróżnia je prawdziwy komfort użytkowania – zazwyczaj nie wymagają one ani używania podkładu, ani usuwania starszych powłok.

Dodaj komentarz