Ile kosztuje wiata garażowa? Sprawdź koszty związane z budową

Ile kosztuje wiata garażowa? Sprawdź koszty związane z budową

W przypadku budowy wiaty garażowej koszt jest uzależniony przede wszystkim od wybranego projektu. Od niego zależy wielkość wiaty i materiały, z których będzie ona wykonana. Przyjmijmy jednak, ze budujemy najbardziej standardową drewnianą wiatę, pod którą ma się zmieścić jeden samochód osobowy.

Decydując się na zakup gotowej wiaty, którą postawimy obok domu jednorodzinnego zapłacimy najmniej, ponieważ nie wymaga ona tworzenia od podstaw projektu.

Wykonuje się tylko jego adaptację do potrzeb danej parceli, żeby sporządzić stosowną dokumentację.

Solidnie zaprojektowaną i wykonaną wiatę drewnianą możemy kupić już za ok. 5000 złotych.

Trochę mocniejsza konstrukcja będzie oczywiście nieco droższa, zaś najprostsza wiata z odpowiednio zabezpieczonych płyt wiórowych to koszt rzędu ok. 3000 złotych.

Do tego dochodzi koszt montażu wiaty, czyli ok 1800-2000 z wkopaniem fundamentów.

Można jednak sporo zaoszczędzić, jeżeli zamówimy gotową wiatę z montażem. Mamy wówczas projekt z dokumentacją do przedstawienie w urzędzie, gotowe i wypróbowane rozwiązanie technologiczne i realizację projektu na naszej posesji. Oczywiście jeżeli jesteśmy w stanie sami podołać temu zadaniu możemy postawić wiatę we własnym zakresie lub też samodzielnie wykonać montaż. Ale trzeba wówczas pamiętać o gromadzeniu dokumentacji, która musi być przedstawiona wraz z projektem.

Z budową wiaty garażowej może wiązać się jeszcze jeden wydatek, chodzi o podatek od nieruchomości.

Jest to dość skomplikowana kwestia, ponieważ w różnych urzędach skarbowych w Polsce różnie interpretuje się obowiązujące przepisy. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych w wielu miejscach odnosi się do przepisów budowlanych, a w nich wiata opisana jest wyjątkowo nieprecyzyjnie. Na szczęście podatek od budowli takich jak wiata dotyczy tylko osób, które prowadzą na danym terenie działalność gospodarczą. Nie jest to więc zła wiadomość dla wszystkich.

Jeżeli jednak wiata znajduje się na posesji, na której prowadzona jest taka działalność, prawdopodobnie nie uniknie się stosownej opłaty. Specjaliści uważają wprawdzie, że podatek od nieruchomości nie powinien być w tym przypadku naliczany, ale nie znaczy to, że lokalny Urząd Skarbowy nie wyda innej decyzji.

Wiadomo że w rozumieniu prawa budowlanego wiata stanowi budowlę, ale nie jest budynkiem gospodarczym ani obiektem małej architektury. Ale zgodnie z wytycznymi, które pozwoliłyby uznać wiatę za budynek (a w rezultacie ją opodatkować), musiałaby ona być odgrodzona od przestrzeni z każdej ze stron. Jeżeli więc mamy otwarty wjazd (nawet gdybyśmy mieli trzy ściany), nie można mówić o odgrodzeniu od przestrzeni. Tym bardziej nie da się więc uznać za budynek klasycznej wiaty, z dachem opartym na czterech słupach. Niestety, argumenty logiczne nie zawsze muszą być przyjmowane przez urzędników.

Najlepszy sposób na ustalenie ewentualnej konieczności zapłacenia podatku i określenie jego wysokości, to kontakt z lokalnym Urzędem Skarbowym. Można wówczas powołać się na kontrowersje, związane z ustaleniem stanu prawnego budowli takiej jak wiata. Pocieszające jest jednak to, że nawet gdyby uznano, że należy zapłacić za wiatę pełną stawkę podatku, taką samą jak od budynku związanego z prowadzoną przez nas działalnością gospodarczą, kwota ta nie będzie wyższa niż 23,03 zł. Jest to bowiem maksymalna kwota, jaką Urząd Skarbowy może w tym wypadku naliczyć.

Dodaj komentarz