Jak dobrać kolor i wzór dywanu?
Dywany cały czas cieszą się dużym powodzeniem wśród właścicieli domów i mieszkań. Nie ma obecnie żadnego problemu z ich kupienie, a ilość dostępnych kolorów i wzorów jest naprawdę duża, więc wybierać jest w czym.
Można kupić dywany wykonane z naturalnej wełny i tworzyw sztucznych, z krótkim i długim włosiem, okrągłe, kwadratowe czy prostokątne. Ogromny jest również wybór kolorów, co sprawia że wiele osób może mieć problemy z odpowiednim dobraniem dywanu do wnętrza.
Kolorystyka
Jednym z najważniejszych aspektów przy wybieraniu dywanu jest jego kolorystyka. Kolorem możemy podkreślić charakter i oryginalność wnętrza i nadać mu niepowtarzalnego uroku, ale też dużo zepsuć, jeśli wybór nie będzie trafiony. Dlatego też warto przy wybieraniu barwy dywanu zastanowić się chwilę, co się będzie chciało osiągnąć.
Trzeba pamiętać, że w wielu pomieszczeniach dywan nie jest tylko dodatkiem do mebli, ale stanowi ważny element dekoracyjny. Można więc postawić na kolorystykę tak dobraną, żeby dywan stanowił dyskretne tło, albo zaakcentować go odpowiednio i zrobić główną ozdobą pomieszczenia. Jak więc widać możliwości jest dużo, ważne jest tylko, żeby się konsekwentnie trzymać jednej obranej stylizacji.
Metody dobierania koloru
Specjaliści podają kilka metod dobierania kolorystyki dywanu do reszty wnętrza. Generalnie zaleca się, żeby nie mieszać ze sobą zbyt dużo barw, jeśli więc na ścianach jest już kilka kolorów, to dywan zdecydowanie lepiej będzie kupić jednolity. Pierwszą metodą jest dobieranie dywanu przy wykorzystaniu jej samej gamy barwnej, czyli po prostu odcieni danego koloru.
W takim wnętrzu kolorystyka dywanu powinna być odrobinę jaśniejsza lub ciemniejsza od koloru ścian, żeby się delikatnie wyróżniać, ale żadne większe kontrasty nie są wskazane. W metodzie drugiej można sobie pozwolić na nieco więcej, gdyż poruszać się będzie w ramach gamy kolorystycznej.
Gama kolorów
Ta gama to nic innego jak cała paleta jednego koloru, więc dopuszczalne będą tutaj znacznie większe kontrasty.
Na przykład przy wyjściowym kolorze niebieskim można się będzie poruszać w zakresie od błękitu do ciemnego granatu. Ostatnia metoda opiera się na kolorach dopełniających, czyli wykorzystujących tak zwane koło kolorów.