Materiały polerskie do drewna i metalu – podstawowe różnice
Materiały polerskie są niezbędnymi elementem wyposażenia każdego warsztatu. Wykorzystuje się je do ostatniego etapu obróbki wielu materiałów, w tym stli, stali nierdzewnej, tworzyw sztucznych oraz drewna. Służą głownie do czyszczenia oraz polerowania. Od wyboru odpowiedniego narzędzia zależy jakość naszej pracy i precyzja wykonania. Od tego, po jakie materiały ścierne sięgniemy bardzo często będzie zależał końcowy efekt naszych prac. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ściernic i innych materiałów polerskich? Poniżej krótki przewodnik. Zanim przejdziemy do wyboru odpowiednich materiałów, trzeba wiedzieć jaki rodzaj obróbki mamy zamiar wykonać (zgrubna czy wykończeniowa) oraz jaka gładkość finalna powierzchni nas interesuje.
Jak dobrać odpowiednie materiał ścierne?
Na rynku jest cała gama materiałów ściernych o różnym zastosowaniu. Najważniejsze to wiedzieć jakie materiały polerskie dobrać do naszej aplikacji. Kluczowym parametrem jest twardość. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy konkretne materiały będą skuteczne i będą odpowiednie do naszej pracy. Dzięki zdefiniowanej twardości materiałów ściernych wiemy, z jaką siłą należy działać na element ścierny – czyli ziarna – aby oderwać je od bazy. W przypadku ściernic mamy 16 stopniową skalę: od E do T. Ściernica oznaczona symbolem E jest najbardziej miękka z całej gamy, natomiast ściernica sygnowana T jest najtwardszą. W trakcie procesu szlifowania ziarna z powierzchni materiału szlifującego ulegają naturalnemu stępieniu i powinny odpaść, aby odsłonić nowe, ostre ziarna. Jak zatem wybrać właściwa twardość materiału ściernego?
Zasada: miękki do twardego i twardy do miękkiego
Wbrew pozorom nie jest to trudne. Podstawowa zasada doboru ściernicy jest bardzo prosta: przy obróbce materiałów twardych takich jak stal należy używać miękkich materiałów polerskich, a przy obróbce materiałów miękkich (jak drewno) należy sięgać po twarde materiały polerskie. Szlifując stal twardą ściernicą, ziarna tępią się szybko dlatego miękka powierzchnia materiału polerskiego szybko odsłoni nowe ostre zęby. Przy szlifowaniu drewna twarde materiały ścierne będą tępić się o wiele wolniej, co pozwala na dłuższe korzystanie ze ściernicy.
Jaką ściernicę wybrać?
Na polkach sklepowych znajduje się różne ściernice. Producenci stosują bazy spoinowe do związania ziaren ściernych: ceramiczne, gumowe, mineralne oraz bakelitowe. Natomiast ziarna ścierne mogą być diamentowe (najtwardsze) lub z korundu, węgliku krzemu oraz azotku boru. Materiał oraz kształt ściernicy wpływają na twardość, która jest najważniejszym parametrem. Poza właściwościami mechanicznymi, o tym jakie materiały ścierne będą najlepsze decyduje kształt.
Kształty ściernic
O wyborze odpowiedniej ściernicy decyduje kształt materiału, który obrabiamy. Najczęściej spotkamy odmiany trzpieniowe, tarczowe oraz garnkowe. Ściernice trzpieniowe doskonale radzą sobie z obróbką metali twardych. Producenci oferują różne kształty, które pozwalają dotrzeć do wszystkich zakamarków. Ściernice o kształtach walcowych, stożkowych, stożkowo-walcowych oraz kulistych świetnie ścierają i polerują wszystkie twarde powierzchnie. Ściernice listkowe trzpieniowe to bardzo uniwersalna ścierne. Producent oferuje te narzędzia w różnych wersjach. Dostępne są modele z płótnem ściernym do drewna, do metalu, do stali oraz tworzyw sztucznych. Ściernice te charakteryzują się duża wytrzymałością i uniwersalnością. Pasują do szlifierek z wałkiem prostym jak i do zwykłych wiertarek. Ściernice tarczowe są używane głownie do cięcia oraz zdzierania. Sięga się po nie w przypadku pracy szlifierskich z metalami i stalą. Materiały o dużych ziarnach wykorzystuje się do gratowania oraz zgrubnego polerowania i przygotowania pod dalsze prace wykończeniowe.
Przy wyborze ściernicy poza wyżej wskazanymi czynnikami ważne jest także uwzględnienie typu używanej szlifierki. Poleca się wybór ściernicy o możliwie jak największej średnicy. Wpływa to nie tylko na lepsza jakość obrabianej powierzchni, ale i na ekonomie pracy. W razie wątpliwości warto poradzić się specjalisty lub ekspedienta w sklepie.