Strona:
  1. 1
  2. 3
  3. 4
  4. 5
enyoart

Wazony m.in. szklane, dekoracyjne, ceramiczne, ozdobne, nowoczesne

W minionych latach kojarzone zwykle z naczyniem na kwiaty, współczesne wazony dekoracyjne z powodzeniem funkcjonują jako samodzielny element wystroju wnętrza. Odkąd zaczęto traktować jak jako autonomiczny obiekt i poświęcono naprawdę dużo uwagi, ze zwykłych przedmiotów zaczęły przeradzać się w obiekty o wysokiej wartości wizualnej, niezbędne w każdym domostwie. Wazony ceramiczne niezwykle często projektowane są tak, by doskonale prezentować się pojedynczo, lecz jeszcze lepiej w grupach. Ich twórca szafuje wtedy odcieniami i barwami, zachowując jednak ten sam koncept lub charakterystyczny element dla wszystkich modeli. Wykonane właśnie z tego tworzywa i utrzymane najczęściej w jasnej tonacji wazony są wyjątkowo chętnie wybierane przez miłośników ciepłych, przytulnych wnętrz. Wazony nowoczesne to śmiały mariaż rozmaitych kształtów i materiałów. W zakresie ich projektowania przestały obowiązywać jakiekolwiek ograniczenia.

Konsekwentnie rosnącą popularnością cieszą się wazony ozdobne o matowej powierzchni. Kiedyś byłoby to nie do pomyślenia – ceramika, szkło lub porcelana musiały błyszczeć – jednak współczesne tendencje przełamywania konwenansów śmiało sięgają po świeże, niesztampowe rozwiązania. O dziwo to właśnie matowe wazony dekoracyjne sprawiają wrażenie znacznie bardziej przytulnych i doskonale wpasowują w ciepły, rodzinny klimat podkreślając jego intymny nastrój. Wazony szklane stanowią pole do popisu dla najzdolniejszych projektantów. Zupełnie proste emanują niewymuszoną elegancją, zaś wykończone z najwyższą dokładnością i dbałością o detale przywodzą raczej na myśl szklane rzeźby. Aż żal umieszczać w nich kwiaty – istnieje bowiem ryzyko, że wykwintny wazon swoim urokiem mógłby przyćmić ich urodę i całkowicie skraść uwagę domowników.

To właśnie wazony szklane najdłużej cieszą się niesłabnącą popularnością – wiele lat temu naczynia na kwiaty wykonywano wyłącznie z tego kruszcu. Wazony nowoczesne ze ich szklanymi przodkami łączy jednak wyłącznie tworzywo. W dzisiejszych czasach szkło poddaje się licznym obróbkom zanim trafi ono na stoły, ławki czy parapety. Przydymione, matowe, celowo popękane, kolorowe, przyciemniane – możliwości jest wiele, zaś wybór materiału to dopiero początek drogi. Mnogość form i różnorodność kształtów mogą zdecydowanie utrudnić dokonanie wyboru. Wytworne wazony ozdobne wykonane z kryształu będą z kolei doskonałym podarunkiem dla osób rozmiłowanych w sztuce i ceniących sobie najwyższą jakość. To samo tyczy się egzemplarzy wykonanych z marmuru czy niebiesko-perłowej ceramiki.